Szkolenia | Agencja Rozwoju Pomorza S.A.

Treść strony

Jak sprzedawać w nowej rzeczywistości?

Zapraszamy na webinar poświęcony tematowi sprzedaży w nowej rzeczywistości!

Podczas webinaru dowiesz jak dostosować swoją codzienną pracę i działania sprzedażowe do nowej rzeczywistości. Dowiesz się jak aktualnie rozmawiać z klientami, by nie być “nachalnym handlowcem”, a raczej prawdziwym doradcą i “pomocną dłonią”.
Poznasz sposoby na lepsze zrozumienie klienta i jego sytuacji, a dzięki temu będziesz mógł zaproponować nie tylko produkt, a realne rozwiązanie jego problemów. Dowiesz się czym jest sprzedaż oparta na wartości i zrozumiesz koncepcję sprzedaży Human to Human.

Webinar będzie zawierał praktyczne wskazówki jak wdrożyć proponowane rozwiązania do codziennej pracy.


Termin: 17.09.2020 r.,  godz. 9.00-12.00


Cena: 79,00 zł netto / 97,17 zł brutto 


Zgłaszam się online


Informacje organizacyjne: szkolenie online prowadzone jest poprzez platformę szkoleniową ClickMeeting. Po otrzymaniu od nas informacji z potwierdzeniem organizacji szkolenia, najpóźniej dzień przed planowanym terminem wydarzenia otrzymają Państwo link aktywacyjny do szkolenia. 

Do uczestnictwa w szkoleniu nie jest konieczne posiadanie kamery internetowej. Dla komfortu pracy zalecamy korzystanie z komputerów stacjonarnych / laptopów oraz słuchawek. 


Program webinaru:

1. Zmiany nawyków zakupowych klientów w sektorze B2B i B2C

2. Dostosowanie się handlowców do nowej rzeczywistości

3. Nowe narzędzia, kanały i sposoby na sprzedaż

4. Doskonałe zrozumienie aktualnej sytuacji klienta kluczem do sprzedaży

5. Poszukiwanie nowej propozycji wartości dla klienta B2B

6. Sprzedaż H2H (human to human)


Prowadzący:

Łukasz Fiuczyński - trener, Konsultant, mówcaDoświadczony trener, a przede wszystkim praktyk sprzedaży B2B i wystąpień publicznych.Od 12 lat związany z branżą szkoleniową, współautor 11-dniowej Akademii Handlowca B2B i  autorskich programów z obszaru wystąpień publicznych i storytellingu. Finalista mistrzostw Polski w wystąpieniach publicznych organizacji Toastmasters International (2018 r.)  Autor artykułów w magazynach branżowych As Sprzedaży i Szef Sprzedaży Kirkpatrick Four Levels® Evaluation Certification - Bronze Level Certified Professional, Certyfikowany trener Szkoły Trenerów „Metrum”, Szkoły Trenerów Brainstorm oraz absolwent „Psychologii w biznesie” na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Szkolił między innymi takie firmy jak:
DPD Polska, Makro Cash & Carry, Schibsted Tech Polska, Polpharma, Cemex Polska, Dr Irena Eris, PKN Orlen, Etisoft, Millenium Bank, Alfa Elektro. 

wstecz

Kontakt

Agencja Rozwoju Pomorza S.A.
Dział Rozwoju Przedsiębiorczości
Sekcja Edukacji Regionalnej

Al. Grunwaldzka 472D
80-309 Gdańsk

tel. +48 58 32 33 143
tel. +48 58 32 33 113
faks +48 58 32 33 200

szkolenia@arp.gda.pl

poniedziałek-piątek
800-1600

Jak do nas trafić?

[obiekt mapy]

 

 


 

  • Logotypy rejestów firm szkoleniowych
  • logotyp drugi szkoleniowy